Ciągniki to rolnicze maszyny, które są na szeroką skalę wykorzystywane w wielu miejscach. Bez nich trudno jest wyobrazić sobie codzienną pracę na polu. Z pewnością rolnicy często zastanawiają się nad tym, jakie opony do ciągnika wybrać. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, które spełnią nasze oczekiwania.

Ważne jest to, aby postawić na solidne i wytrzymałe modele, które będą nam służyć przez długi czas. Jakie opony do ciągnika rolniczego należy kupić? O czym pamiętać podczas doboru? Które rozwiązanie wśród dostępnych na rynku jest najlepsze?

Opony do ciągnika

Ciekawe rozwiązania znajdziemy na stronie https://agri-truck.pl/pl/1767-opony-d%C4%99tki. Przed wyborem opon warto dowiedzieć się, co oznaczają litery i cyfry umieszczone na ogumieniu. Zazwyczaj w przypadku radialnych modeli znajdziemy metryczne oznaczenie, np. 420/65R28. Pierwsza liczba oznacza szerokość przekroju opony i jest wyrażona w milimetrach. Kolejna to profil gumy. W przypadku wysokoprofilowych egzemplarzy ta wartość przekracza 80, a gdy mamy do czynienia z niskoprofilowymi, jest niższa niż 70. Litera R wskazuje, że to radialna opona. Z kolei ostatnia liczba mówi o średnicy osadzenia opony na feldze. Gdy zapamiętamy, co oznaczają te wartości, łatwiej będzie nam dokonać zakupu. Zazwyczaj na gumie znajduje się też indeks nośności i oznaczenie, czy mamy do czynienia z modelem bezdętkowym (TL), czy z dętkowym (TT).

Jakie opony do ciągnika rolniczego to najlepsze rozwiązanie?

Jakie opony do ciągnika rolniczego wybrać? Ogumienie do traktorów dzieli się na dwa rodzaje. Wyróżnić można:

  • opony diagonalne – są tworzone z przynajmniej dwóch warstw gumowanych nici osnowy. Warstwy są ułożone skośnie względem siebie. Faktem jest, że te modele odznaczają się wytrzymałością i sztywnością, jednak mogą nieco słabiej wypadać podczas wykonywanie trakcyjnej jazdy po łuku. Co jeszcze jest istotne? Te opony są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dobrze tłumią drgania. Rolnicy nie mogą jednak stawiać na zbyt wysokie prędkości. Rozwiązanie to stanowi idealną opcję dla ciągnika, który pracuje w trudnych warunkach terenowych i musi stawiać na trwałe ogumienie. Bardzo często opony diagonalne spotykamy przy pracach leśnych czy budowlanych;
  • opony radialne – to najbardziej znany typ na rynku ogumienia. Produkty te cechują się wielowarstwową konstrukcją, dzięki czemu są trwalsze od modeli diagonalnych. Istnieje możliwość pracy przy niższym ciśnieniu, gdyż ogumienie stawia na kordy osnowy poprowadzone prostopadle do drutówki. Nie zapominajmy o dobrych parametrach jezdnych – radialne opony są przyczepne i zapewniają mniejszy opór toczenia. W efekcie można liczyć na zmniejszenie zużycia paliwa w ciągniku. Pewnym minusem jest mniejsza odporność na mechaniczne uszkodzenia. Na ich zakup przeznaczymy także większe kwoty.

Proces doboru często wiąże się z danym ciągnikiem, jego użytkowaniem i oczekiwania użytkownika. Producenci cały czas poszerzają ofertę opon do ciągników, dając nam wiele możliwości. 

Jakie opony do ciągnika są najlepsze?

Opony do ciągnika niejedno mają imię. Wysokoprofilowe modele są stosowane głównie w średnich i małych traktorach, które wykonują wiele prac. Sprawdzają się przy uprawach międzyrzędzi, gdyż opona w tym wypadku musi mieć duży profil oraz być wąska.

Niskoprofilowe modele są wykorzystywane przy dużych ciągnikach. Użycie takich opon wpływa na zmniejszenie drgań, dzięki czemu zachowamy komfort podczas pracy. Przykładowe zastosowanie to transport na utwardzonej drodze z dużymi prędkościami. Nie bez znaczenia są opony premium, ponieważ pozwalają na mocne obniżenie roboczego ciśnienia. Dzięki temu nacisk ciągnika na glebę jest mniejszy, co uzyskujemy poprzez większą powierzchnię kontaktu gumy z podłożem.

Jakie opony do ciągnika wybrać? Zastanówmy się, gdzie najczęściej stosowane są posiadane przez nas traktory i jakie prace wykonują. W razie wątpliwości skorzystajmy z pomocy specjalisty podczas zakupu ogumienia. Na szczęście szeroka oferta sprawia, że każdy rolnik znajdzie idealne rozwiązanie dla swojego ciągnika.