W poniższym artykule dowiesz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze – zakup nowego samochodu prosto z salonu czy może nabycie używanego egzemplarza. Poradzimy Ci również, gdzie sprawdzić auto przed kupnem z rynku wtórnego.

Samochód używany vs z salonu

Wielu ludzi na pewnym etapie swojego życia, szczególnie gdy sytuacja finansowa stoi na dobrym poziomie, zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego samochodu prosto z salonu, czy może lepiej postawić na egzemplarz używany. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja posiada swoje wady oraz zalety.

Auto z salonu

Rozpoczynając od nowych samochodów, niewątpliwą zaletą jest oczywiście bycie pierwszym właścicielem. Każdy chciałby to poczuć przynajmniej raz w swoim życiu. Najczęściej przy odbiorze auta nabywca widzi nałożony na niego specjały koc z kokardką na dachu, co zdecydowanie uatrakcyjnia ten wspaniały moment.

Plusem tego rozwiązania jest również możliwość dowolnej konfiguracji. To nabywca w tym przypadku wybiera kolor zewnętrzny, jak i wewnętrzny oraz wszelkie elementy wyposażenia w zależności od preferencji oraz możliwości finansowych.

Podstawową wadą zdecydowania się na całkowicie nowe auto jest jego utrata na wartości. Niestety prawdą jest, że pierwsza obniżka następuje już w momencie wyjechania pojazdem z salonu. To jest właśnie ten moment, w którym zakupiony samochód staje się używanym i od tej pory będzie jedynie dalej tracił na wartości. Dzieje się tak ze zdecydowaną większością aut, za wyjątkiem niezwykle rzadkich samochodów bądź marek luksusowych, takich jak Rolls Royce lub Lamborghini. W obecnych czasach na nowe modele samochodów trzeba również poczekać. W niektórych sytuacjach to nawet kilkanaście miesięcy od momentu ich zamówienia!

Pojazd z drugiej ręki

W przeciwieństwie do aut z salonów, modele używane są dostępne od ręki. Na portalach ogłoszeniowych każdego dnia znajdują się setki ogłoszeń, które można dowolnie filtrować zgodnie z własnymi preferencjami.

Oprócz tego zaletą tego rozwiązania jest oczywiście cena. Warto na przykład zdecydować się na zakup 2,3-letniego modelu, który w dalszym ciągu potrafi “pachnieć nowością”, a jednak może być o nawet kilkadziesiąt tysięcy tańszy od wersji salonowej.

Minusem tego rozwiązania będzie brak możliwości konfiguracji auta. Elementy w używanym pojeździe zostały już skompletowane. W efekcie zakup modelu wyposażonego zgodnie z preferencjami nabywcy może być nieco problematyczny.

Gdzie sprawdzić auto przed kupnem? Rzeszów

W sytuacji, gdy zdecydowałeś się na zakup samochodu używanego, musisz być bardzo ostrożny. Nie podejmuj pochopnej decyzji. Pamiętaj także, że najczęściej człowiek kupuje oczami. W przypadku aut może się jednak okazać, że mimo wspaniałego wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego jego stan techniczny jest beznadziejny. Sprzedawcy świadomie bądź przez brak takiej możliwości nie przekazują wszystkich informacji. Czasami zwyczajnie ukrywają usterki lub konieczność przeprowadzenia kosztownej naprawy.

W sytuacji, kiedy sam nie znasz się na motoryzacji, nie powinieneś podejmować decyzji o zakupie na własną rękę, gdyż nie zweryfikujesz, ani nie oszacujesz odpowiednio stanu pojazdu. Zastanawiasz się, czy istnieje jakieś miejsce bądź firma, gdzie możesz sprawdzić auto przed kupnem? Z pomocą przychodzi strona https://www.autotesto.pl/sprawdzenie-auta-rzeszow/.

Doświadczeni mechanicy zweryfikują faktyczny stan techniczny auta, a rzeczoznawcy oszacują, czy żądana przez sprzedającego cena jest adekwatna do modelu oraz jego stanu. Na uwagę zasługuje również czas realizacji – w większości przypadków nie przekracza dwóch dni. Szczegółowy raport, który otrzymasz, jest również idealną kartą przetargową do negocjacji ceny ze sprzedającym. 

Zakup samochodu używanego to świetny wybór. Jednak należy odpowiednio zweryfikować auto przed zakupem, aby nie była to tak zwana skarbonka bez dna, do której nieustannie musisz dokładać pieniądze w formie wielu kosztownych napraw. Dzięki profesjonalistom, którzy sprawdzą stan pojazdu – zakup takiego samochodu staje się zdecydowanie bezpieczniejszy.