Jedną z gorszych dolegliwości, które na co dzień dotykają człowieka, stanowi ból kręgosłupa. Niestety, w dzisiejszych czasach jest on nieunikniony. Praca siedząca, niewielka aktywność fizyczna, zła postawa prowadząca do wad, a nawet i stres – grupa przyczyn prowadzących do licznych zwyrodnień kręgosłupa stale się rozrasta.

Prowadząc swój zwyczajny tryb życia, nawet nie mamy świadomości tego, jak bardzo obciążamy kręgosłup. Myśl o tym pojawia się dopiero wówczas, gdy poczujemy silny piorunujący ból. Czy istnieją jakieś sposoby na pozbycie się tego uczucia?

Domowe sposoby na ból kręgosłupa

W momencie, kiedy zauważymy, że dolegliwość w postaci bólu kręgosłupa zaczyna nas dotyczyć, możemy próbować zwalczyć ją różnymi domowymi sposobami.

Środki przeciwbólowe

Jest to jeden z pierwszych sposobów, jakie komukolwiek mogą przyjść do głowy. Faktycznie wykazuje się skutecznością, ale na krótką metę. Poza dostępnymi na rynku tabletkami przeciwbólowymi można zakupić również specjalne maści. Jednak trzeba pamiętać, że przez dłuższy czas takie preparaty nie pomogą, tylko jedynie uśmierzą ból podczas oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Odpowiednia pozycja do spania oraz siedzenia

Bardzo duża część wad postawy, jakie dotykają ludzi, wywodzi się od przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas spania bądź siedzenia. W trakcie spoczynku najlepiej jest położyć się na plecach. Warto zadbać o odpowiedni materac, który nie powinien być za miękki, aby się w niego nie zapadać.

Natomiast podczas siedzenia przy stole, wykonywania pracy czy gdziekolwiek indziej trzeba przykuwać uwagę do tego, jakie jest ułożenie naszego kręgosłupa. Nie powinno się siedzieć na nogach, a plecy muszą być wyprostowane, oparte o krzesło.

Aktywność fizyczna

Nie trzeba od razu stawać się miłośnikiem sportów, ale warto dbać o to, aby podejmować w ciągu dnia jakąkolwiek aktywność fizyczną. Wystarczy wyjść na spacer czy wykonać krótką serię kilku ćwiczeń, ponieważ to może znacznie oddalić ryzyko pojawienia się problemów z kręgosłupem.

Zimne lub ciepłe okłady

Ciepłe okłady będą pozytywnie i kojąco wpływać na ból oraz rozluźniają mięśnie. Prysznic z wykorzystaniem wody o nieco podwyższonej temperaturze również powinien pomóc. Co więcej, można stosować różnego rodzaju maści rozgrzewające.

Zimno także wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu. Wystarczy przez kilka dni stosować okłady w postaci kostek lodu bądź zimnych ręczników. Już po krótkim czasie powinno sie odczuwać ulgę.

Profilaktyczne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Kiedy ból już ustąpi, nie warto czekać na jego powrót. Zamiast tego można od razu zacząć robić profilaktyczne ćwiczenia, które wzmocnią kręgosłup. Nie muszą to być wyczerpujące treningi, ale lekkie czynności rozciągające.

Profesjonalny masaż – Katowice

Mimo że domowych sposobów na ból kręgosłupa istnieje dużo, to nie można zapominać, że jednak jest to przypadłość, która ma duży wpływ na zdrowie. Dlatego bagatelizowanie jej może nieść za sobą bardzo negatywne skutki.

W takim przypadku warto udać się do specjalisty na profesjonalny masaż. Katowice to miasto, gdzie znajduje się wielu doświadczonych masażystów, którzy pomogą przywrócić kręgosłup do poprzedniego stanu.