Kupując detergent do prania, mamy ogromny wybór. Nie tylko pod kątem marek czy zastosowań – do ubrań białych, kolorowych, sportowych czy wełnianych, ale również pod względem formy. Tradycyjny proszek czy może kapsułki? Jakie są różnice i co wybrać? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zalety proszku do prania

Zanim odpowiemy na pytanie, co jest lepsze – proszek czy kapsułki do prania – pokażemy po prostu różnice między nimi. Pierwsza z wymienionych opcji, jak sama nazwa wskazuje, to detergent w formie sypkiej. Jego formuła pozwala na bardzo uniwersalne zastosowanie. Można go użyć w pralce, ale nie tylko. Nada się równie dobrze do prania ręcznego, można go także wykorzystać do czyszczenia dywanu czy tapicerki.

Jeśli zastanawiasz się, co wziąć na wyjazd – proszek czy kapsułki, to odpowiedź jest prosta. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się o wiele lepiej. Mając pod ręką detergent w formie sypkiej, można zrobić szybką przepierkę albo wsypać go do pralki. Proszek do prania ma także różnie mniej typowe zastosowania. Można go wykorzystać na przykład do umycia piekarnika lub rusztu do grilla.

Zalety kapsułek do prania

Kapsułki do prania również mają wiele zalet. Przede wszystkim nie ma problemu z odmierzaniem potrzebnej ilości detergentu. Wystarczy włożyć pojedynczy element do pralki, nie są potrzebne żadne miarka czy kubeczek do nasypywania. To bardzo ułatwia pranie, ponieważ nie trzeba zastanawiać się, ile proszku użyć. Trzeba tylko wyjąć kapsułkę z opakowania i umieścić ją w bębnie pralki.

Kapsułki pomagają również utrzymać porządek. Proszek czasem rozsypuje się podczas wsypywania do komory. Forma płynna jest pod tym względem niezawodna. Nic się nie rozsypie, nie wypłynie, zatem nie zrobi bałaganu.

Jednak to nie wszystko. Kapsułki do prania mogą jednocześnie zawierać nawet do trzech składników. W pojedynczym elemencie często znajdują się środek piorący, odplamiacz i płyn do płukania. To oznacza, że może zastąpić aż trzy różne produkty. Dzięki temu znika konieczność pamiętania, żeby aplikować je do komór, a liczba środków, które trzeba mieć w domu, zmniejsza się. Oznacza to, że na produkty do prania potrzeba mniej miejsca.

Kapsułki i proszek do prania – porównanie

Kapsułki i proszek do prania to bardzo podobne produkty, a ich główną różnicą jest sposób używania. To, co w jednym przypadku stanowi zaletę, może jednocześnie być wadą w innym przypadku.

Kapsułki są zamkniętą całością. Nie da się wyjąć połowy produktu, więc dobrze sprawdzają się przy pralkach standardowego rozmiaru. Jeśli jednak w domu jest urządzenie o małej ładowności, to cała kapsułka może być dla niego za duża. Sprzęt będzie miał wtedy problem z wypłukaniem detergentu z pranych rzeczy.

Proszek łatwo jest dozować. Można go użyć tyle, ile akurat potrzeba. Jednak to powoduje, że produkt może się rozsypać. Do tego, gdy w opakowaniu pozostało mało detergentu, znacznie ciężej się odmierza właściwą jego ilość. To równocześnie powoduje, że niełatwo jest przewidzieć, na ile prań starczy jedno opakowanie.

Pod tym względem kapsułki są o wiele prostsze – tyle prań, ile elementów w opakowaniu.

Co więcej, zazwyczaj zawierają więcej produktów w pojedynczym elemencie, w tym np. odplamiacz. Jednak, czy zawsze jest on potrzebny? Jeśli ubrania nie posiadają jakichś szczególnych zabrudzeń, to nie ma sensu używać dodatkowego detergentu. Jednak nie da się go “wyjąć” z kapsułki. Odplamiacz stanowi jej stały element i niezależnie od tego, czy jest niezbędny, zostanie użyty. To wpływa na środowisko, ale także na trwałość ubrań.

Z drugiej strony w przypadku proszku trzeba pamiętać, gdzie i co wsypać lub wlać, żeby pralka użyła odpowiedniego produktu we właściwym momencie.

Co lepsze – proszek czy kapsułki do prania?

Na to pytanie będzie tyle odpowiedzi, ile osób zapytamy. Jedni powiedzą, że używają tylko proszku. Inni stwierdzą, że dla nich są najlepsze kapsułki do prania. Oba produkty spełniają to samo zadanie.

Decydując, co wybrać, proszek do prania czy kapsułki, trzeba kierować się własnymi preferencjami i potrzebami. Równie istotne, co forma produktu, są jego zapach oraz skuteczność. Niezależnie od tego, czy pierze się w proszku, czy w kapsułkach, najważniejszy jest efekt – czyste i ładnie pachnące pranie.