Posiadanie silnego związku jest podstawą każdego udanego małżeństwa. Bez względu na wszystko, będą wzloty i upadki, ale utrzymanie zdrowego poziomu komunikacji i budowanie zaufania w czasie może pomóc w nawigacji tych wyzwań. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak poprawić relacje w małżeństwie.

Nie bierz wszystkiego do siebie

Tę radę usłyszysz często i nie bez powodu. Choć kuszące jest poczucie krzywdy lub urazy z powodu działań współmałżonka, prawda jest taka, że on lub ona może nawet nie zdawać sobie sprawy, jak jego słowa wpływają na Ciebie. Być może Twój współmałżonek ma zły dzień, jest chory, zestresowany czymś innym lub po prostu czuje się przytłoczony wszystkimi swoimi obowiązkami. Warto zapytać partnera, czy coś go trapi, zanim zaczniesz zakładać, że ma jakieś złośliwości lub złe zamiary — i pamiętaj, że jeśli jesteś zdenerwowana na swojego partnera, to prawdopodobnie nie ma on zamiaru, by sprawy przerodziły się w kłótnię!

Zadbaj o siebie

Jeśli chcesz być lepszym małżonkiem, jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest zadbanie o siebie. Nie możesz dbać o innych, jeśli najpierw nie zadbasz o siebie. Dbanie o siebie to nie tylko zdrowie fizyczne; to także dbanie o zdrowie psychiczne i duchowe, a także finansowe i społeczne.

Powiedz „kocham cię” każdego dnia

Mówienie „kocham cię” swojemu współmałżonkowi to świetny sposób na poprawę relacji w małżeństwie. Powinieneś mówić to codziennie, a nie tylko na koniec kłótni lub gdy masz zamiar iść na randkę. Jest ku temu kilka powodów:

  • Mówiąc „kocham cię” pokazuje, że dbasz o uczucia współmałżonka.
  • Przypominasz osobie, że jest wyjątkowa i ważna dla związku.

Mediacje małżeńskie — nie bój się szukać pomocy u profesjonalisty

Drugą rzeczą, którą możesz zrobić, to porozmawiać z kimś o swojej sytuacji. Może być Ci trudno przyznać, że Twoje małżeństwo ma kłopoty i że potrzebujesz pomocy, ale nie ma wstydu w szukaniu pomocy u profesjonalisty. Wiele osób boi się szukać porady, ponieważ wydaje im się, że ich partner jest już niewierny lub że ich związek nie działa. Jeśli dotyczy to Ciebie, pamiętaj: doradca nie próbuje dowiedzieć się, co poszło nie tak; jest po prostu bezstronną osobą, która chce, aby Twoje małżeństwo wróciło na właściwe tory i było zdrowe, aby wszyscy zaangażowani mogli ruszyć do przodu ze swoim życiem.

Spędzaj więcej czasu z osobami innymi niż współmałżonek

Aby upewnić się, że nie zaniedbujesz swoich przyjaciół i rodziny, zaplanuj regularny czas, aby spędzić z nimi czas. Jeśli to możliwe, zabierz ich na kawę lub lunch raz w tygodniu, a może wyjdź na podwójne randki z inną parą, która ma podobny harmonogram. Jeśli nie macie możliwości spotykania się tak często, jak byście chcieli, postarajcie się regularnie do siebie dzwonić i wysyłać wiadomości tekstowe w ciągu dnia. Możecie nawet używać Facebook Messengera do szybkich rozmów, gdy brakuje czasu!

Spędzając trochę czasu poza pracą i życiem domowym z różnymi ludźmi z różnych grup wiekowych (od młodych do starszych), rasowych/etnicznych (w tym tych, którzy nie wyglądają tak jak my), stylów życia (małżeństwa vs. osoby samotne) itp. jesteśmy w stanie zyskać nowe perspektywy na nasze własne życie i relacje, które pomogą nam rozwijać się osobiście, jak również zawodowo — oba aspekty przyczyniają się w równym stopniu do posiadania szczęśliwych małżeństw!

Świętuj małe zwycięstwa, a nie tylko raz w roku w rocznicę

Nie ma znaczenia, czy świętujesz sukces, czy tylko małe zwycięstwo, które nie ma nic wspólnego z Twoim związkiem (jak przejście przez linię kas bez irytacji lub wygranie gry w tic-tac-toe). Ważne jest, aby pamiętać, aby świętować to! Nie chcesz czekać, aż Twój partner zrobi dla Ciebie coś niesamowitego, zanim go docenisz — świętuj to, co dzieje się dobrze w Twoim życiu i w Twoim małżeństwie tak często, jak to możliwe.

Jeśli zastanawiasz się jak poprawić relacje małżeńskie, zacznij od skupienia się na osobie obok Ciebie. Poświęcając czas na zaspokojenie wzajemnych potrzeb i okazując uznanie dla siebie, pary mogą wzmocnić swoją więź i stworzyć szczęśliwsze małżeństwo.