Ile kosztuje nowoczesny dom? Pytanie, które może chodzić po głowie wielu osobom, które przymierzają się do takiego działania. Prawdą jest to, że nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na tego typu pytanie. Na finalny koszt budowy domu wpływa wiele czynników. Warto im się przyjrzeć, aby zdać sobie sprawę z tego, co należy wziąć pod uwagę, jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, z jakimi kosztami będzie musiał się zmagać. Co jednak nie znaczy, że nie warto decydować się na budowę domu.

Co trzeba wiedzieć o budowie domu?

Koszt nowoczesnego domu zależy tak naprawdę od tego, czy ktoś myśli o tym, aby postawić go w stanie surowym, czy też od razu zamkniętym, gotowym do wprowadzenia. Która z tych opcji jest lepsza? Oczywiście, że ta druga. Trzeba jednak być świadomym tego, że wiąże się to z większymi kosztami. Tym bardziej, jeżeli chodzi o wykończenia i wysokie standardy. Aczkolwiek, standardy są już tak naprawdę indywidualną decyzją, ponieważ nie każdy będzie chciał zdecydować się na to, aby zakupić najdroższy komplet mebli czy też inne rzeczy. Szacuje się, że cena za budowę nowoczesnego domu o powierzchni 100m2 to około 350 tys. zł netto (dla stanu deweloperskiego). Tak, aby móc już od razu w nim zamieszkać i nie musieć przejmować się innymi rzeczami.

Powierzchnia budowy domu

Kolejna, bardzo istotna sprawa – powierzchnia domu. Cena szacunkowa za budowę domu o powierzchni 100m2 już została podana. Ale jak łatwo się domyślić, w przypadku większych powierzchni, będzie to także większa ilość pieniędzy. Nowoczesny dom – ile kosztuje 140m2? Specjaliści twierdzą, że wtedy trzeba liczyć się z tym, że na ten cel zostanie wydane ponad 400 tys zł – jeżeli ktoś zdecyduje się na stan deweloperski. Czy warto się na niego decydować? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, czy ktoś ma na tyle dużo czasu na to, aby samodzielnie ten dom wykańczać. Co więcej, czy ktoś ma na tyle zdolności, aby takich prac się podjąć? Trzeba uważać na to, ponieważ niekiedy mierzy się siłę ponad swoje zamiary. A co gdyby jakieś prace wykończeniowe się nie udały? Pociągnie to za sobą kolejne koszta, jakie trzeba będzie finalnie doliczyć do całej sumy, jaką wyda się na budowę na dom. Pod tym względem trzeba być naprawdę ostrożnym.

O czym trzeba jeszcze wiedzieć?

Na to, ile finalnie zapłaci się za budowę domu, wpływ ma również to, czy będzie miał on piętro, czy będzie parterowy w całości. I w tym względzie nie jest tu mowa o powierzchni. Dom może być parterowy, ale kosztować mniej, aniżeli ma się do czynienia z piętrowym o mniejszej powierzchni. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi tu bowiem o zastosowane rozwiązania, jakie są koniecznością w przypadku budynków piętrowych. Podobnie jest, jeżeli chodzi o podpiwniczenie. Trzeba przyznać, że ta druga opcja jest bardzo korzystna, ponieważ dzięki temu można skorzystać na dodatkowej powierzchni, gdzie można np. zbudować garaż dla samochodu czy najzwyczajniej w świecie stworzyć piwnicę. Nie można również zapomnieć o tym, że na finalny koszt wpływ będą mieć zastosowane materiały. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że zdecydowanie tańszą opcją są domy budowane z materiałów drewnianych.

Gotowe rozwiązania

A może by tak zdecydować się na nowoczesne domy na sprzedaż – moeko.pl? Gotowe rozwiązania, które pozwolą na to, aby nie musieć martwić się budową domu. Tym bardziej że otrzymać można piękne miejsca do zamieszkania, które mają atrakcyjną cenę. Z takimi ofertami faktycznie warto się zapoznać. Są to gotowe domy, jakie spełniają wysokie standardy. Już sam widok cieszy oko – przeglądając stronę internetową, a co tu dopiero pomyśleć o tym, żeby móc takie piękne miejsca zobaczyć na żywo. Warto tę kwestię przemyśleć porządnie. Aby zawsze być pewnym, że wybiera się najkorzystniejszą opcję dla siebie. W szczególności, że pod uwagę bierze się naprawdę ogromne koszta, które w zdecydowanej większości wypadków narzucają na inwestora kredyt hipoteczny. Rzadko bowiem kto jest w stanie kupić dom za tzw. gotówkę, nie decydując się na to zaciągnięcie kredytu.