Jeśli zamierzasz uprawiać rośliny takie jak m. in. warzywa – kwaśna gleba (lub inaczej gleba ogrodowa o pH niższym niż siedem) może stanowić dla nich duży problem. Wiele odmian roślin źle radzi sobie w kwaśnej glebie, ponieważ poziom kwasowości uniemożliwia im pobieranie składników odżywczych z gleby. 

Jak skutecznie odkwasić glebę?

Jeśli wykonałeś test na kwaśność gleby w ogrodzie (który wykazał zbytnią jej kwaśność) i zastanawiasz się jak skutecznie odkwasić glebę, możesz podjąć kilka działań, aby zacząć ją ulepszać i poprawić jej poziom pH.

Wapno węglanowe z magnezem

Dodanie sproszkowanego wapienia lub wapienia dolomitowego (inaczej: wapno węglanowe z magnezem, które zawiera magnez oprócz węglanu wapnia) jest jednym z najszybszych sposobów na to, jak odkwasić glebę. Wapno ogrodowe, wapnem rolnicze, czy wapno węglanowe z magnezem idealnie będą nadawać się do Twojego ogrodu. Inne rodzaje wapna, takie jak wapno hydratyzowane lub wapno palone są zbyt żrące dla gleb ogrodowych i mniej bezpieczne dla ogrodnika. Ogólne zalecenie dotyczące dodawania wapna do gleby polega na dodaniu od 2,5 kg do 5 kg na 10 metrów kwadratowych gleby ogrodowej w celu zwiększenia pH gleby o jeden poziom (na przykład przejście z pH 4 do pH 5). Jeśli masz glebę gliniastą, podniesienie pH będzie wymagało zastosowania więcej produktu niż wspomniany wcześniej poziom. To dobry powód, aby zbadać glebę; wyniki, które otrzymasz, dostarczą dokładnych zaleceń dotyczących poprawek w zależności od konkretnego rodzaju gleby. Być może będziesz musiał regularnie dodawać wapno węglanowe z magnezem, aby utrzymać odpowiednie pH gleby. Zaplanuj wykonanie testu pH co najmniej raz w roku, jeśli walczysz z mocno kwaśną glebą.

Mączka kostna

Mączka kostna (zawiera w sobie odpowiednio spreparowane, zmielone kości zwierząt hodowlanych) jest dobrym źródłem wapnia i może z czasem również pomóc skutecznie podnieść pH gleby. Nie jest to jednak metoda bardzo szybkiego działania i najlepiej nadaje się do gleb, które są tylko lekko kwaśne. Jak odkwasić glebę z wykorzystaniem mączki kostnej? Ogólne zalecenia to stosowanie jej w ilości 2,5 kg na 5 metrów kwadratowych, ale możesz zwiększyć dawkowanie (nawet dwukrotnie), jeśli próbujesz podnieść pH gleby do poziomu 3.

Nawozy

Po dostosowaniu pH do pożądanego poziomu kontynuuj proces odkwaszania poprzez dodawanie dobrej jakości nawozów do tego obszaru (w dobrej jakości nawozy możesz zaopatrzyć się tutaj: https://industria.eu/industria-nawozy/). Chociaż nie będzie to miało natychmiastowego wpływu na pH gleby, z czasem pomoże je odpowiednio dostosować i dostarczy wszystkim roślinom w okolicy niezbędnych składników odżywczych i mineralnych, jednocześnie kontrolując poziom kwasowości gleby. Dodaj co najmniej 5 cm do 10 cm nawozu rocznie (rozsypując równomiernie na powierzchni gleby lub wkopując w glebę – w zależności od tego, co uprawiasz na tym obszarze). Jeśli uprawiasz byliny, krzewy lub drzewa, po prostu przykryj nawozem powierzchnię gleby wokół nich (wypróbuj jeden z nawozów dostępnych w tej ofercie: https://industria.eu/industria-nawozy/). Jeśli jest to nowy obszar do sadzenia lub taki, który przesadzasz co roku, na przykład ogród warzywny, wykop go w kilku centymetrach gleby w czasie sadzenia lub przed sadzeniem, lub pod koniec sezonu.

Popiół drzewny

Jeśli wybierzesz to rozwiązanie, upewnij się, że nie wybrałeś popiołu pochodzącego od drzewa czarnego orzecha, który jest ogólnie toksyczny dla innych roślin. Jak skutecznie odkwasić glebę z wykorzystaniem popiołu drzewnego? Popiół drzewny najlepiej stosować jesienią, w ilości około 2,5 kg do 5 kg na 10 metrów kwadratowych. Jeśli zdecydujesz się zastosować popiół drzewny, pamiętaj o dokładnym wkopaniu go w glebę; w przeciwnym razie małe, zakurzone cząsteczki po prostu zostaną rozdmuchane przez wiatr.

Podsumowanie

Poprawa stanu kwaśnej gleby ogrodowej nie jest trudną czynnością, ale wymaga czasu i odrobiny cierpliwości. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz (wapno węglanowe z magnezem, mączka kostna, popiół drzewny, nawóz, czy też ich kombinacja) w celu poprawienia stanu gleby – w rezultacie uzyskasz zdrowszy ogród i silniejsze rośliny.