Olej roślinny powinien być używany tylko raz – potem staje się on odpadem, który należy odpowiednio zutylizować. Niestety, o tym fakcie zapomina dużo osób, które wylewają tłuszcz do toalety lub umywalki, narażając tym samym środowisko na poważne straty. Dlatego zużyty olej, zaraz po smażeniu, należy zawieźć do odpowiedniego punktu, wykorzystać do celów kosmetycznych (na przykład zrobić z niego mydło) lub zadzwonić po odpowiednią firmę zajmującą się recyklingiem. Sprawdź, gdzie oddać olej po smażeniu, by uniknąć grzywny i zrobić dobry uczynek dla planety!
Dlaczego nie wolno wylewać tłuszczów do kanalizacji?
Wylewanie oleju do kanalizacji sanitarnej może być źródłem wielu poważnych problemów środowiskowych i gospodarczych. Niestety, wiele osób przygotowujących posiłki, które wymagają smażenia na oleju, nie ma świadomości tego rodzaju komplikacji. A jest to wiedza niezbędna, która rozprzestrzeniana, może stanowczo zmienić ludzką świadomość i zmienić złe nawyki. Dlaczego jednak nie wolno wlewać oleju na kanalizacji?
Zakaz ten ma swoją jedną, prostą przyczynę – niska temperatura wody w kanalizacji. To właśnie w takich warunkach olej tężeje i w konsekwencji zapycha rury. Ponadto wylany tłuszcz po smażeniu wprost do toalety czy zlewu, może zebrać po drodze inne zalegające odpady, jak papier, waciki, chusteczki nawilżające tworząc tak zwane góry tłuszczowe. To powoduje, że tłuszcz obrasta w kolejne warstwy i zamienia się w wielką, cuchnącą bryłę blokującą kanalizację, tym samym wypychając ściek na ulicę. Dokładnie taki przypadek miał miejsce w 2013 roku w Londynie, kiedy to właśnie taki gigantyczny, bo ważący aż 15 ton, zapychacz zatkał rury, który sprawił, że wszystkie okoliczne toalety wylały. W jaki sposób uniknąć masakry ekologicznej i gdzie zutylizować olej, by nie zanieczyścić środowiska?
Zużyty olej spożywczy – co z nim zrobić?
Jeśli nawet używasz oleju raz w miesiącu do smażenia frytek, schabowego czy puszystych pączków, pamiętaj, by nawet najmniejszą jego ilość odpowiednio zabezpieczyć. Jest to konieczne, właśnie w celu uniknięcia zapychania rur czy wytworzenia szkodliwych zanieczyszczeń w ściekach. Wystarczy pozostałości ze smażenia przelać do odpowiedniego pojemnika i wlewać za każdym razem, aż do jego wypełnienia. Po uzupełnieniu naczynia zużytym olejem do pełna, odpad można oddać do odpowiedniego punktu lub zadzwonić po firmę specjalizującą się w odbiorze spożywczych odpadów.
Do kogo oddać olej gastronomiczny?
Niezależnie czy jesteś osobą prywatną, która używa oleju bardzo rzadko czy właścicielem lokalu, hotelu lub restauracji produkującej codziennie ogromne ilości zużytego oleju, ważne jest byś oddał odpad w dobre i właściwe ręce. Krok ten sprawi, że nie zanieczyści się środowiska i jednocześnie spełni wymogi związane z regulacjami dotyczącymi odpadami (obowiązują wszystkie podmioty gospodarcze). Do takich miejsc zajmujących się ekologicznym przetwarzaniem zużytych należą firmy państwowe bądź prywatne, jak https://euro-eko-polska.pl/gdzie-mozna-oddac-olej-posmazalniczy/. W przypadku tych pierwszych, by oddać olej, należy samodzielnie udać się do konkretnego punktu i przekazać odpad. Inaczej jest z kolei z firmami zewnętrznymi, które dojeżdżają bezpośrednio do klienta – to idealna opcja dla firm gastronomicznych produkujących codziennie ogromne ilości szkodliwych odpadów.
Proces odbioru zużytego oleju przez prywatne firmy przebiega bardzo prosto, ale kompleksowo. Najczęściej, zaraz po podpisaniu umowy, firmy takie przekazują specjalne naczynia na zbierania i przechowywanie oleju (nie trzeba więc samodzielnie szukać odpowiedniego pojemnika). Po całkowitym zapełnieniu zbiornika, kontrahent przyjeżdża, odbiera go i wymienia na pusty do kolejnego uzupełnienia.
Prócz szybkiej i bezproblemowej operacji wymiany oleju, większość profesjonalnych firm gwarantuje również specjalny dokument potwierdzający, że pozbyliśmy się odpadu zgodnie z prawem. Karta Przekazania Odpadu to bardzo istotny i wymagany element w trakcie ewentualnej kontroli Sanepidu czy Inspekcji Ochrony Środowiska – potwierdza ona, że pozbyliśmy się niebezpiecznego materiału zgodnie z prawem i w sposób pełni ekologiczny.