Posiadanie swojego ogrodu ma tak wiele zalet, że naprawdę ciężko doszukać się jakichś wad. Jeśli marzy Ci się własny ogród, musisz pamiętać o tym, żeby odpowiednio go zaprojektować. Coraz więcej osób decyduje się na ogród w stylu wiejskim. Jeżeli i Tobie podoba się taki styl, musisz zdawać sobie sprawę z tego, czym kierować się przy projektowaniu ogrodu wiejskiego. Dobrze byłoby też, gdybyś wiedział, na jakie rośliny się zdecydować. 

Czym charakteryzuje się ogród w stylu wiejskim? 

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jakie rośliny do ogrodu wiejskiego wybrać, dobrze byłoby, gdybyś dowiedział się, czym taki ogród się charakteryzuje. Otóż przede wszystkim, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ogrody wiejskie sprawiają wrażenie nieco nieuporządkowanych. Jeśli jesteś miłośnikiem równo przystrzyżonych żywopłotów i trawników, styl wiejski raczej Ci się nie spodoba. Nie ma tam bowiem miejsca na ład i porządek. Nie oznacza to jednak, że ogrody wiejskie prezentują się niechlujnie. Można jednak określić je mianem nieco tajemniczych. Kręte, wijące się wśród rabat ścieżki, mini łąką przyciągająca motyle oraz gliniane naczynia to coś, co z całą pewnością może kojarzyć się z rustykalnym, wiejskim ogrodem. Jeśli więc jesteś miłośnikiem kontrolowanego chaosu i lubisz otaczać się rodzimymi gatunkami roślin, ogród we wspomnianym stylu jest właśnie dla Ciebie. Na jego zaprojektowanie i zasadzenie odpowiednich gatunków roślin będziesz musiał jednak poświęcić trochę czasu. Jeśli samodzielne zaplanowanie tego, gdzie będą rosły poszczególne kwiaty, sprawia Ci trudność, zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Postaw na tulipany, łubiny, malwy i ostróżki

Bardzo prawdopodobne jest to, że zastanawiasz się nad tym, jakie kwiaty do wiejskiego ogrodu wybrać. Na szczęście, do wyboru masz mnóstwo interesujących opcji. Przede wszystkim, postaw na dużo różnych kolorów. Zainteresować powinien Cię na pewno Tulipan Jerozolimski. Dostępny jest w różnych odmianach kolorystycznych, dlatego bez trudu możesz zaprojektować przepiękną rabatę, która będzie cieszyć Twoje oczy wiosną. Na uwagę zasługują także łubiny, malwy i ostróżki. To chyba najpopularniejsze, wiejskie byliny. Osiągają spore rozmiary, dlatego świetnie sprawdzą się posadzone pod domem lub płotem. Dobra wiadomość jest również taka, że nie są one wymagające. Charakteryzuje je więc nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również wysoka odporność na szkodniki i choroby. Najpiękniej wyglądać będą ogrody, w których posadzone będą różne gatunki bylin w wielu wariantach kolorystycznych. Dobrym pomysłem może okazać się także ustawienie na tarasie lub balkonie roślin w glinianych donicach.

Jeżówki, floksy i kocimiętka

Idealne rośliny do wiejskiego ogrodu to również jeżówki oraz floksy. Te drugie bywają bardzo często określane mianem montewek. Wymienione gatunki roślin przyciągają różnobarwne motyle oraz miododajne pszczoły. Ogród wiejski jest więc przyjaznym miejscem dla tego typu stworzeń. Jeżeli w ogrodzie mają bawić się koty, doskonałym pomysłem będzie zasadzenie kocimiętki. Ona również świetnie wpasuje się w klimat takiego miejsca. 

Jak dbać o ogród w wiejskim stylu?

Pomimo, że ogród w stylu wiejskim sprawia wrażenie nieco chaotycznego, nie oznacza to tego, że jest zaniedbany. Należy więc dbać o systematyczne wykonywanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Usuwaj więc martwe kwiatostany, a także dbaj o usuwanie chwastów. Niektóre gatunki roślin wymagają także systematycznego nawożenia. Nie wolno zapominać również o regularnym podlewaniu bylin. Niektóre z nich są zdecydowanie mniej odporne na suszę niż inne. Podczas podlewania należy jednak uważać na to, aby nie polewać rośliny po liściach. W przeciwnym bowiem razie mogą one ulec poparzeniom słonecznym. W miesiącach letnich najlepiej podlewać swoje rośliny o poranku lub wieczorem. Aby ogród wiejski prezentował się pięknie, nie należy zbyt często kosić trawy. Trawniki przystrzyżone do samej ziemi z całą pewnością nie dodadzą ogrodowi uroku. Częste koszenie nie jest także ekologiczne i zagraża wielu owadom.