Narciarstwo to jedno z najbardziej atrakcyjnych zajęć zimą. Wśród powodów wymienia się zimowy krajobraz towarzyszący tym, którzy uprawiają ten sport. Jeśli planujesz swój pierwszy wyjazd na narty, sprawdź, co musisz wiedzieć, jak się przygotować i dokąd warto pojechać.

Jak nauczyć się jeździć na nartach? Przygotowanie przed sezonem

Do sezonu narciarskiego trzeba się solidnie przygotować. Jeśli nie uprawiamy żadnych sportów zimowych, warto zacząć nawet latem lub jesienią. Absolutnie zabrania się wstawania od biurka i jazdy na nartach, ponieważ już pierwszego dnia może się to źle skończyć. Chodzi o najprostsze ćwiczenia: przysiady, rozciąganie. W internecie można znaleźć wiele różnych poradników, jak przygotować się do sezonu narciarskiego. Jeśli dużo ćwiczysz np. pływanie, bieganie czy jazdę na rowerze, to jesteś gotowy. Do pełni sprawności dodaj jeszcze tylko rozciąganie. Im lepsze zdolności motoryczne i kondycja, tym szybsze postępy w nauce.

Jeśli nigdy w życiu nie tknąłeś deski snowboardowej, najlepiej zaufaj ekspertowi. W każdym ośrodku narciarskim znajdziesz wypożyczalnię. W tym miejscu za stosunkowo niewielkie pieniądze zdobędziesz niezbędny sprzęt – narty, deski snowboardowe, kijki, a nawet kaski czy gogle. Te rzeczy są zdecydowanie najdroższe i – jeśli nie masz żadnego doświadczenia – po prostu nie ma sensu wydawać na nie dużych pieniędzy, ponieważ możesz stwierdzić, że to nie dla Ciebie, a wtedy będziesz żałować tak znaczącej inwestycji. Ponadto pracownicy wypożyczalni wybierają sprzęt przyjazny dla początkujących i odpowiadają nawet na pozornie głupie pytania.

Jak zacząć jeździć na nartach w każdym wieku?

Jazda na nartach jest możliwa w każdym wieku, o ile pozwala na to stan zdrowia. Lekarze zalecają nawet sporty zimowe starszym pokoleniom, ponieważ zapobiegają osteoporozie, budują mięśnie, trenują koordynację i równowagę. Jazda na nartach to też świetna zabawa – coś dla wszystkich grup wiekowych.

Dorośli uczą się jeździć na nartach podobnie do dzieci. Jednak, podczas gdy maluchy zazwyczaj nie boją się szusowania na stoku, większość starszych od nich osób jest bardziej ostrożna i obawia się wypadków. Nieuwaga jest najczęstszą przyczyną upadków czy urazów w sportach zimowych. Jednak każdy, kto jeździ bezpiecznie oraz przewidywalnie, może temu zapobiec. Podczas jazdy trzeba zachować ostrożność, ale panika na wzniesieniu nie jest wskazana.

W świecie sportów zimowych nastąpiły ostatnio znaczące zmiany zarówno w odzieży funkcjonalnej, jak i odpowiednim sprzęcie, dzięki czemu jazda na nartach jest przyjemniejsza dla początkujących oraz powracających na stoki.

Od czego zacząć naukę jazdy na nartach? Sprzęt dla początkujących

Przede wszystkim nie ma sensu koncentrować się od razu na profesjonalnym sprzęcie czy nawet zaawansowanych umiejętnościach. Narty o specjalnym przeznaczeniu często są konstruowane nieco inaczej niż model podstawowy. Niektórzy oceniają się je jako „lepsze”, jednak nie oznacza, że stanowią najlepszy wybór dla każdego. Mogą być bardziej zaawansowane technicznie, ale pierwsze kroki na stoku powinny być robione za pomocą podstawowych nart, zaprojektowanych z myślą o lepszej kontroli i bezpiecznej jeździe.

Zazwyczaj pierwsze narty będą długie: mniej elastyczne, ale stabilniejsze. Mogą też być dość ciężkie, jak to ma miejsce w przypadku tańszych modeli. Jednak większa waga ma też swoje zalety – narty te nie wibrują łatwo i są bardzo sztywne.

Ile trwa nauka jazdy na nartach?

Wiele osób zadaje pytanie, ile czasu zajmuje nauka jazdy na nartach. Trudno wskazać konkretną odpowiedź, bo w wielu przypadkach jest to sprawa osobista. Niektórzy uczą się pewnych umiejętności szybciej, inni trochę wolniej. Musisz wiedzieć, że w kilka godzin na pewno nie zostaniesz mistrzem w slalomie. Średnio po tygodniowym intensywnym kursie początkujący potrafią poprawnie zjechać po niebieskich, a czasem nawet czerwonych trasach. Jednak nadal trudno jest np. jeździć na krawędzi.

Chcesz szybko nauczyć się jeździć w komfortowych warunkach? Skorzystaj z oferty dostępnej na stronie http://www.nartywalpach.com/.