Prowadzenie firmy nie należy do najprostszych zadań, dlatego tak wielu przedsiębiorców korzysta z usług osób trzecich, którzy zajmują się konkretnymi elementami działalności. Warto mieć świadomość, że choć przepisy nie wymagają od przedsiębiorcy korzystania z usług prawników, to nadal musi on przestrzegać prawa. W tym celu wiele biznesów decyduje się na współpracę z kancelariami na zasadzie outsourcingu, chcąc skorzystać z obsługi prawnej. Ile kosztuje i dlaczego warto?

Obsługa prawna firm Łódź – co to jest?

Obsługa prawna to usługa świadczona na zasadzie outsourcingu. Oznacza to, że czynności podejmowane w jej zakresie są wykonywane poza obrębem firmy, a więc przez inny podmiot. Dzięki temu można zoptymalizować wydatki (przedsiębiorstwo nie musi samodzielnie zatrudniać pracownika do obsługi prawnej, zapewniać szkoleń, miejsca pracy czy szukać dodatkowych zadań, jeśli tych nagle jest mniej). Omawiana usługa polega zazwyczaj na poradnictwie prawnym, przygotowywaniu pism, opiniowaniu różnych dokumentów, reprezentowaniu klienta w sporach sądowych czy nadzorowaniu strategicznych ruchów (np. planów połączenia z innym przedsiębiorstwem, negocjacji dot. zakupu drogocennego sprzętu etc.).

Obsługa prawna firm – Łódź – dlaczego warto i ile kosztuje?

Przedsiębiorca zawsze musi ponosić konsekwencje swoich działań, dlatego w przypadku wątpliwości, które dotyczą jakiegoś zagadnienia prawnego, zawsze warto się skonsultować ze specjalistą. Z usług prawnika warto skorzystać nie tylko posiadając problemy prawne, ale także dobrym pomysłem jest wykonanie audytu prawnego – ekspert dokona oceny zgodności z przepisami różnych dokumentów i czynności wykonywanych przez przedsiębiorstwo. Może to być analiza umów z pracownikami, sposobu rozliczania z urzędami i nie tylko. Natomiast obsługa prawna firm w Łodzi jest konieczna w momencie, w którym dochodzi do sporu, na przykład na drodze pracodawca-pracownik czy pomiędzy firmami. Dobrze także wynająć specjalistę pod kątem sprawdzenia, czy biznes spełnia wymagania RODO.

Obsługa prawna jest też polecana w przypadku dochodzenia należności od osób trzecich, na przykład klientów zalegających z uiszczeniem opłat, nieuczciwymi kontrahentami czy oszukującymi pracownikami. Prawnik pomoże z windykacją należności, może też wesprzeć w zakresie prawa karnego (składając wniosek o oskarżenie).

Koszt obsługi prawnej jest zależny od wielu czynników i nie da się go podać, nawet w uśrednieniu. Na cenę usługi wpływa masa czynników, takich jak np. wielkość firmy, skomplikowanie zleceń, liczba zleceń, gałąź prawa, w której potrzebna jest pomoc. Istotna jest także forma współpracy, ponieważ czasami przedsiębiorcy korzystają z jednorazowej (czy też dotyczącej jednej sprawy) obsługi prawnej, a w innych przypadkach jest to usługa ciągła, rozliczana co miesiąc z konkretną kancelarią. Druga sytuacja jest z pewnością wygodniejsza dla firmy, ale z także droższa, przynajmniej w większości przypadków.