Dla wielu ludzi ogród to spełnienie marzeń. Kojarzy się z miejscem, które może być oazą spokoju, strefą wypoczynku, relaksu, czy spędzania czasu na świeżym powietrzu z najbliższymi. Jest doskonałym uzupełnieniem zarówno domu wolnostojącego, ale także mieszkań, do których przynależy kawałek ziemi. Jednak bez względu na wielkość ogrodu warto zadbać, by rośliny posadzone były w sposób przemyślany, tak by ogród był nie tylko użytkowy, ale także przynosił ogromną satysfakcję i nie wymagał codziennej, długiej opieki. Obecnie obserwuje się trend, w którym ogrody projektowane są w nowoczesnym stylu, idealnie wpasowując się w poczucie estetyki właścicieli oraz otoczenie, biorąc pod uwagę ogrodzenie, czy inne budynki znajdujące się dookoła. Aranżacje w tym stylu charakteryzują się występowaniem określonej roślinności, która nadaje nietuzinkowego charakteru ogrodom. Posadzone rośliny w sposób harmonijny zapewniają porządek oraz ułatwiają codzienną pielęgnację.  

Co posadzić w nowoczesnym ogrodzie? 

Rośliny, które są charakterystyczne dla nowoczesnych ogrodów to takie, które mają tendencję do rozrastania się, tworząc duże skupiska zieleni. Jednocześnie chronią przed wzrostem roślin dzikich. Na szczególną uwagę zasługuje Tawułka Astilbe, która należy do roślin bylinowych, a więc wieloletnich. Roślina ta lubi środowisko, w którym panuje półcień, a nawet cień, osiąga aż do 2 metrów wysokości oraz odporna jest na niskie temperatury. W przypadku, kiedy Tawułka Astilbe posadzona została na stanowisku słonecznym, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Roślina najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych. Swoimi kolorami idealnie dekoruje przestrzeń, zapewniając, iż nowoczesny ogród z kwiatami jest pełen odcieni zieleni, różu, fioletu, czy żółci. Kolor kwiatów uzależniony jest od odmian.

Mieszańcowe warianty Tawułek posiadają opadające kłosy kwiatowe, które prezentują się elegancko oraz szykownie. Okres kwitnienia przypada na czerwiec, a kończy się dopiero w październiku, co pozwala na długie cieszenie się przepięknym widokiem. Inną zaletą tej rośliny jest to, iż wzrost następuje w bardzo szybkim tempie, dlatego też jest dobrym wyborem dla osób, którym zależy na błyskawicznych efektach. Tawułka Astilbe znajduje zastosowanie na skalniakach, rabatach oraz dookoła zbiorników wodnych, na przykład oczka wodnego. Roślinę można posadzić również na tarasach zdobiących nowoczesne ogrody, a także w postaci kwiatów ciętych mogą zdobić domowe stoły. Idealnie komponuje się z roślinami, takimi jak paprocie, czy funkie, które również preferują stanowiska zaciemnione.  

Inne rośliny w ogrodzie nowoczesnym 

Oprócz wyżej wspomnianej Tawułki Astilbe warto również zdecydować się na inne rośliny w ogrodzie nowoczesnym. Do takich należą między innymi magnolie, hortensje czy berberysy, które prezentują się przepięknie w okresie wiosenno-letnim. W dbałości o wygląd nowoczesnego ogrodu dobrą propozycją są również rośliny, które lubią zimno, gdyż zapewnią one zadowalające efekty estetyczne przez cały rok. Dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się ogrodem dobrym wyborem będą niewymagające bambusy, ale także bukszpany, lawendy w różnych odcieniach, dodatkowo zapewniające przyjemny zapach. Z kolei tuje zagwarantują prywatność i odseparowanie od sąsiednich budynków. 

Rośliny w ogrodzie nowoczesnym są podstawą do stworzenia miejsca o charakterze unikalnym, oryginalnym oraz spełniających indywidualne wymagania. Tawułka Astilbe to roślina idealna wpisująca się w trend stylu nowoczesnego, która nadaje wyjątkowego charakteru ogrodowi, nie wymaga zbytniej pielęgnacji, a odwdzięcza się przepięknymi kwiatami, które pełnią funkcje dekoracyjne. Tempo wzrostu określane jako szybkie pozwala na dostrzeganie zmian w krótkim czasie, przynosząc satysfakcję oraz zadowolenie właścicieli. Dopełnieniem ogrodu w nowoczesnym stylu mogą być akcesoria, takie jak ozdobne donice, meble czy lampki, które w połączeniu z roślinami zapewnią imponujący efekt, którym można cieszyć się każdego dnia.