Posiadanie włosów kręconych to duży atut. Piękne, sprężyste loki przyciągają spojrzenia i dodają urody. Jednak każda ich posiadaczka wie, że pielęgnacja takich kosmyków to nie lada wyzwanie. Kręcone włosy wymagają bowiem czasochłonnej, wieloetapowej pielęgnacji oraz odpowiednich kosmetyków. Aby odnaleźć idealną dla siebie metodę, potrzeba czasu i cierpliwości. Dobranie odpowiednich kosmetyków metodą prób oraz błędów może potrwać, ale z pewnością się opłaci. Zatem jak dbać o kręcone włosy?

Poznaj swoje włosy, czyli test szklanki

Aby rozpocząć świadomą pielęgnację swoich włosów, należy je poznać. Pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie testu porowatości. Polega na zanurzeniu kosmyku w szklance wody i obserwacji jego zachowania. Na tej podstawie można określić, czy włosy są wysokoporowate, średnioporowate czy niskoporowate. Pozwoli to na dobranie odpowiedniej pielęgnacji oraz specjalnych kosmetyków do kręconych włosów, dostosowanych do rodzaju pukli.

Jak zacząć dbać o kręcone włosy, czyli metoda curly girl

Od kilku lat na kobiecych forach internetowych oraz grupach popularność zdobywa trend dbania o pukle. Internet pełen jest blogów tzw. włosomaniaczek, czyli osób posiadających ogromną wiedzę o włosach i sposobach ich pielęgnacji. Ta grupa dzieli się na specjalistki od prostych oraz kręconych kosmyków.

Metoda dbania o kręcone pukle to tzw. metoda curly girl. Włosomaniaczki wyspecjalizowane w pielęgnacji loków chętnie doradzają swoim czytelniczkom, jak zadbać o kręcone włosy  i przeprowadzają je przez cały ten proces.

Podstawowe zasady dbania o kręcone włosy

Włosy kręcone wymagają innej pielęgnacji niż proste. Oto kilka najważniejszych zasad:

  • mycie włosów głównie odżywką, szamponem raz na 3-4 tygodnie;
  • czesanie włosów odbywa się wyłącznie na mokro;
  • ograniczanie suszenia włosów suszarką;
  • ochrona końcówek odpowiednimi preparatami;
  • olejowanie włosów przed myciem;
  • używanie dedykowanych kosmetyków do kręconych włosów;

Na czy polega metoda curly girl?

Polega na odpowiednim myciu i stylizacji kosmyków przy pomocy precyzyjnie dobranych kosmetyków do kręconych włosów oraz pozwala na wydobycie bądź podkreślenie skrętu. Loki to z natury pukle o mniejszej zawartości keratyny,  dlatego też mają większa tendencję do przesuszania niż włosy proste. Jedną z najważniejszych zasad metody curly girl jest OMO (odżywka, szampon i odżywka). To sposób mycia kosmyków odżywką, następnie szamponem a na koniec znów odżywką. Ma to na celu maksymalną ochronę i odżywienie wrażliwego włosa, a tym samym wydobycie skrętu.

Jakie kosmetyki do kręconych włosów?

Włosy kręcone wymagają dedykowanych im kosmetyków. Produkty do loków to przede wszystkim specyfiki o działaniu nawilżającym, zapobiegające puszeniu czy regenerujące. Na rynku dostępne są kosmetyki do kręconych włosów, które zaspokoją bardzo wysublimowane potrzeby tego rodzaju kosmyków. W zależności od kondycji pukli można zastosować odżywki proteinowe, humektantowe czy też emolientowe. Stosowanie tych produktów zazwyczaj odbywa się metodą prób i błędów – trwa aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Stylizacja włosów kręconych także wymaga odpowiednich kosmetyków, takich jak żele podkreślające skręt czy pianki nadające lokom sprężystości i utrzymujące je w ryzach.

Jak suszyć włosy kręcone?

Loki nie lubią wysokich temperatur. Ciepłe powietrze otwiera bowiem łuskę włosa i powoduje jego puszenie. Kosmyki powinno się więc suszyć chłodnym, delikatnym nawiewem, najlepiej z użyciem dyfuzora. Najlepsze efekty osiąga się przez skierowanie głowy w dół, aby odbić włosy od nasady.

Aby efekt utrzymywał się dłużej, przed suszeniem można zastosować kosmetyki do kręconych włosów, np. krem lub żel do stylizacji, który dodatkowo nawilży oraz ochroni zewnętrzną warstwę włosa, utrwali fryzurę i nada jej blasku.

Plopping, co to jest?

Plopping to inna technika stylizacji włosów kręconych, służąca wydobyciu skrętu. Polega na zawijaniu mokrych pasm włosów w bawełnianą koszulkę. Kosmyki umyte i wstępnie ugniecione owijane są w materiał oraz pozostawiane na jakiś czas. Następnie dosusza się je dyfuzorem lub pozostawia do naturalnego wyschnięcia. Efektem tego zabiegu są pięknie uformowane i sprężyste loki.