Folia stretch posiada wiele różnych zastosowań, wykorzystywana jest zarówno w każdym gospodarstwie domowym jak też w transporcie podczas pakowania przedmiotów do wysyłki. Folia jest sztucznym tworzywem, dlatego po wykorzystania bardzo ważna jest jej segregacja we właściwych kontenerach, ponieważ wyrzucona poza śmietnik może się rozkładać nawet kilkaset lat.

Folia stretch – z czego się składa?

Folia stretch jest materiałem o niskiej gęstości, który niemal w całości jest wytwarzany z polietylenu o niskiej gęstości. Proces wytwarzania jest dosyć skomplikowany i kosztowny, oprócz polietylenu wykorzystywany jest także kopolimer, polipropylen i fluropolimery. Sprawiają one, że folia jest elastyczna, rozciągliwa i wytrzymała. Producent folii stretch zazwyczaj wykorzystuje dwie metody jej wytwarzania:

 – metoda „blown” polega na roztopieniu żywicy, która jest wydmuchiwana później w dwóch kierunkach, a następnie schładzana przy pomocy odpowiednich urządzeń, wykonana w ten sposób folia stretch jest bardzo wytrzymała i wyjątkowo rozciągliwa,

  – metoda CAST, która jest o wiele szybsza i bardziej wydajna, polega na roztopieniu żywicy w specjalnej formie, która jest rozciągana maszynowo i schładzana przy pomocy schładzarek.

Producent folii stretch dodaje także do masy różne barwniki, które pozwalają na uzyskanie produktu chroniącego zawartość przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Kolorowa folia umożliwia również skrywanie produktów przed niepożądanymi spojrzeniami.

Dlaczego warto wykorzystywać folię stretch wielokrotnie?

Zanim podejmiesz decyzję odnośnie do folii stretch i tego, gdzie ją wyrzucić, powinieneś wiedzieć, że jest ona znacznym obciążeniem dla środowiska. Wykonana jest z tworzyw sztucznych, rozkłada się wiele lat, dlatego powinna być poddana recyklingowi. Żeby można ją było poddać recyklingowi, powinna być włożona do odpowiedniego pojemnika. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie folii stretch wielokrotnie, jeśli otrzymasz przesyłkę zawiniętą w folię, warto zastosować ją ponownie np. do prac remontowych. Często folia zdjęta z jakiegoś opakowania, jest jeszcze w bardzo dobrym stanie, dlatego można wykorzystywać ją wielokrotnie, aż nie będzie już mogła spełniać swoich funkcji. Folia stretch – jaki to odpad? Tego typu folia jest odpadem sztucznym, z tego względu powinna być umieszczona w pojemniku na plastiki i metale. Jeśli nie zostanie umieszczona w takim pojemniku, tak jak i inne sztuczne artykuły może być zanieczyszczeniem środowiska naturalnego nawet przez kilkaset lat.

Dlaczego folia stretch powinna być poddawana recyklingowi?

Producent folii stretch wykorzystuje do jej produkcji bardzo dużą ilość energii, należy ona do odpadów zajmujących sporo miejsca. Z tego względu nie możesz mieć wątpliwości odnośnie folii stretch oraz tego, gdzie ją wyrzucić, jeśli znajdzie się w żółtym pojemniku przeznaczonym na tworzywa sztuczne i metale będzie mogła być wykorzystana ponownie. Przed wyrzuceniem należy folię odpowiednio zwinąć, aby zajmowała jak najmniej miejsca. Kolorystyka kontenerów na odpady przedstawia się następująco:

 – zielony pojemnik przeznaczony jest na opakowania szklane, może być dodatkowo rozdzielony na szkło transparentne i kolorowe,

 – niebieski pojemnik służy do gromadzenia papieru i makulatury,

 – brązowy jest wyznaczony do segregowania odpadów biodegradowalnych jak trawa, liście i resztki jedzenia,

 – pojemnik żółty jest zarezerwowany na tworzywa sztuczne, folię stretch i bąbelkową, ale warto pamiętać, że jeśli folia jest połączona na stałe z innym rodzajem materiału, trzeba ją wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane,

 – szary pojemnik służy do gromadzenia odpadów, których nie można posegregować w powyższy sposób.

Zastanawiając się, folia stretch – jaki to odpad, powinieneś pamiętać, że jeśli nie jest zabrudzona, powinna być umieszczona w żółtym pojemniku, albo worku przeznaczonym na plastiki i metal. Przed jej wyrzuceniem trzeba ją dokładnie oczyścić, ponieważ w takim pojemniku mogą się znajdować jedynie produkty nadające się do recyklingu.