Proces gojenia się ran jest skomplikowanym, ale również całkowicie fizjologicznym zjawiskiem. Przerwanie ciągłości naskórka na skutek oddziaływania różnych czynników chemicznych, mechanicznych czy też środowiskowych prowadzi do natychmiastowego uruchomienia procesu zasklepiania się skóry, który w niektórych przypadkach może przebiegać w inny sposób niż poprzez zbliżenie się do siebie brzegów rany. Jednym z często pojawiających się sposobów rekonwalescencji jest tak zwane ziarninowanie.
Ziarnina jest tkanką, która może powstać podczas gojenia się ran, najczęściej po wykonaniu piercingu w różnych częściach ciała, na przykład w nosie, uchu czy pępku. Wiele pacjentów obserwuje tkankę ziarninującą również w pustym zębodole po ekstrakcji zęba – dzieje się tak z uwagi na specyficzną lokalizację rany oraz warunki środowiskowe panujące wewnątrz jamy ustnej. Co to jest ziarnina? Jak pozbyć się tej tkanki i czy w ogóle ma to sens?
Co to ziarnina? Podstawowe informacje
Przerwanie ciągłości skóry jest patologicznym zjawiskiem. Jego następstwo, niezależnie od czynnika wywołującego ranę, stanowi uruchomienie naturalnych procesów, które prowadzą do zagojenia się naskórka i zamknięcia rany. Przerwanie skóry najczęściej zamyka się poprzez rychłozrost, czyli zbliżenie się do siebie brzegów zranienia i ich połączenie. W niektórych przypadkach gojenie się przerwanego naskórka nie jest możliwe przez rychłozrost, dlatego organizm uruchamia proces ziarninowania.
Co to jest ziarnina? To nowa tkanka łączna pojawiająca się w ranie, której brzegi z jakichś powodów są od siebie znacznie oddalone. Powstające ziarninowanie, o czym więcej można przeczytać na stronie: https://www.centrumflebologii.pl/pl/rany-ziarninujace , charakteryzuje się zaczerwienieniem, a także nieco wydłużonym czasem gojenia niż w przypadku rychłozrostu.
Ziarnina najczęściej pojawia się w ranach powstających w wyniku:
- urazu mechanicznego,
- zakażenia bakteryjnego skóry,
- oparzenia skóry,
- zabrudzenia rany, która mimo potrzeby nie została zszyta,
- wykonania ekstrakcji zęba,
- wykonania piercingu, czyli kolczykowania ciała.
Ziarnina – jak leczyć? Co warto wiedzieć na temat stosowanych metod?
Jeśli chodzi o ziarninę, jak się pozbyć tej tkanki? Stanowi ona fizjologiczne zjawisko, dlatego taki sposób gojenia się rany nie wymaga interwencji lekarskiej ani stosowania skomplikowanych zabiegów. Niemniej jednak scalanie skóry poprzez ziarninowanie przebiega w zupełnie inny sposób niż poprzez rychłozrost, dlatego istnieje możliwość uniknięcia powikłań jedynie poprzez odpowiednią pielęgnację rany.
Najważniejszy czynnik, który warunkuje brak komplikacji, to utrzymanie wilgotnego środowiska w miejscu zranienia. Taki stan wpływa na:
- utrzymanie w łożysku rany składników odżywczych oraz enzymów wpływających na zabliźnienie się rany,
- przyspieszenie procesu proliferacji, czyli namnażania się nowych komórek skóry i tkanki łącznej,
- zachowanie właściwej epitelializacji, czyli tworzenia się naskórka.
W przypadku rozległych ran, których procesowi gojenia się towarzyszy ziarninowanie, ryzyko komplikacji utrzymuje się na o wiele wyższym poziomie. Bardzo ważne są odpowiednie pielęgnowanie rany, a także częsta zmiana opatrunku, co pozwoli uchronić przerwany naskórek przed zakażeniem lub namnożeniem się bakterii.
W przypadku ziarninowania rany pooperacyjnej dochodzi do znacznego wydłużenia się czasu gojenia skóry, dlatego zwykle stosuje się terapię wspomagającą w postaci antybiotykoterapii. Tkanki ziarninujące niekiedy pojawiają się też w ranach poddanych piercingowi, dlatego osoby wykonujące kolczykowanie zalecają przemywanie ich środkami o działaniu antyseptycznym i odkażającym.
Ziarninowanie rany jest procesem fizjologicznym, niemniej jednak taki sposób gojenia się rany wymaga obserwacji. W przypadku pojawienia się zaczerwienienia, bólu czy pieczenia konieczna może okazać się konsultacja lekarska. W jej trakcie specjalista zaleci przyjmowanie antybiotyku lub stosowanie specjalistycznych opatrunków.