Rynek transportowy jest w Polsce niesamowicie rozbudowany. Mnogość przewoźników sprawia, że każda, a szczególnie młoda firma transportowa musi walczyć o każdego klienta. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców realizujących przewozy lokalne, krajowe, jak i międzynarodowe. W obecnych czasach, aby wyróżniać się na tle konkurencji, najbardziej istotne są trzy kryteria: cena, jakość obsługi klienta i jakość wykonywanych usług. Oznacza to, że klient często przy wyborze firmy w pierwszej kolejności weryfikuje, ile kosztuje transport tirem u konkretnego przewoźnika i na tej podstawie wybiera firmę, aby zweryfikować pozostałe aspekty.
Transport tirem – jak zorganizować?
Zasadniczo transport dzielimy z uwagi na rodzaj użytego do transportu pojazdu, a także na obsługiwany przez daną firmę obszar. Wskazuje się, że oprócz przewozów kontenerowych najczęściej stosuje się w Polsce naczepy typu firanka/ plandeka, chłodnia i wywrotki. Tir typu plandeka, firanka – to prawdopodobnie najczęściej widziane na naszych drogach ciężarówki. Wykorzystywane są do przewożenia ładunków na paletach, w big bagach, a także do transportowania niewielkich maszyn. Choć dla większości osób wyglądają identycznie, to znacznie różnią się między sobą. Firanka, tak jak nazwa sugeruje to naczepa, której boki zasłonięte są plandeką w formie kurtyny/ firany.
Podczas załadunku i rozładunku plandekę przesuwa się na bok. Tego typu rozwiązanie rewelacyjnie sprawdza się podczas transportu LTL, czyli kiedy jednym pojazdem przewozi się kilka ładunków do różnych miejsc, wówczas można kurtyną odsłonić towar i rozładować go z boku, niezależnie w którym miejscu naczepy się znajduje. Plandeka od firany różni się sposobem odsłaniania boków naczepy. W przypadku plandeki po jej odbezpieczeniu, rozwiązaniu, boczny materiał należy podnieść, czasem zwija się on samoczynnie, w nowszych typach pojazdów. Ile kosztuje transport tirem za 1 km, z wykorzystaniem tego typu pojazdu zależy od tego, czy ładunek przewożony jest na terenie jednego kraju, czy jest to transport transgraniczny, od dystansu, jaki musi przebyć auto, a także od samego ładunku i miejsca docelowego.
Transport tirem – jaki jest koszt?
Tir typu chłodnia – jest to sztywna zabudowa, która wykorzystywana jest do przewozu towarów w temperaturze kontrolowanej. Choć naczepa ta nazywana jest chłodnią, może utrzymywać temperatury zarówno ujemne (zazwyczaj od około 30 stopni), jak i dodatnie (do około 30 stopni). Umożliwia to transport produktów żywnościowych, leków, a także materiałów chemicznych. Coraz częściej przewoźnicy dysponują chłodniami, które są podzielone na komory, które są od siebie niezależne i umożliwiają podczas jednego transportu osiągnięcie dwóch różnych temperatur. Chłodnie, z uwagi na sztywną zabudowę często wykorzystywane są do przewozu towarów, które potrzebują lepszego zabezpieczenia przed np. kradzieżami. Ile kosztuje transport tirem tego rodzaju? Poza czynnikami wpływającymi na cenę tak jak w przypadku firanki/ plandeki, w przypadku chłodni istotne oczywiście jest to, jak restrykcyjne są oczekiwania klienta co do utrzymania odpowiedniej temperatury.
Wywrotka. Wielu z nas wydaje się, że wywrotka to rodzaj ciężarówki tylko wykorzystywany do celów budowanych i rolniczych. Nic bardziej mylnego. Wywrotka to naczepa, która zamiast dachu ma zaciąganą plandekę, a jej boki są zupełnie sztywne wykonane ze stali lub aluminium. Towary na wywrotkę ładuje się górą i najczęściej są to materiały sypkie, luzem takie jak węgiel, piasek, ziemia, nawozy, a także produkty spożywcze jak ryż, zboża, twarde owoce i warzywa. Ten rodzaj tira nie jest rozładowywany klasycznie, przy użyciu wózków widłowych czy paletowych, a poprzez uniesienie jej przedniej części i wysyp. W przypadku stawek za przewóz towarów wywrotką są one najbardziej zindywidualizowane. W przypadku towarów luzem klient nie weryfikuje, ile kosztuje transport tirem za 1 km, a cenę frachtu określa się najczęściej za tonę przewiezionego ładunku. Oczywiście cena musi być proporcjonalna także do ilości ładownych kilometrów, ale bardzo rzadko tylko na tym się opiera. Właśnie z uwagi na różnice między innymi w rodzaju naczepy, to ile kosztuje transport tirem za km, zależy od wielu czynników i nie można tego jednoznacznie określić.