Łazienka jest pomieszczeniem, gdzie ma się do czynienia z dużym poziomem zawilgocenia. Chyba nikogo specjalnie to nie dziwi. W końcu to tam się człowiek kąpie każdego dnia. Jeszcze można by machnąć ręką na szybki prysznic, ale zdecydowana większość osób woli jednak długie kąpiele, które dają ogrom przyjemności. Nie ma się czemu dziwić. Niektóre łazienki mają też kiepską wentylację, przez co zawilgocenie nie jest usuwane w takim tempie, jak być powinno.

Rdza w łazience

Duży poziom zawilgocenia sprawia, że w łazience może pojawiać się rdza. W szczególności na tych elementach, które zawierają w sobie duże ilości metalu. A jak wiadomo – nie brakuje ich w tym pomieszczeniu. Nie można bagatelizować tego tematu, ponieważ im więcej będzie tej rdzy, tym trudniej będzie ją usunąć. Co więcej, pojawiająca się rdza będzie również wpływała na osłabienie konstrukcji danych przedmiotów. W jaki sposób wyczyścić rdzę w łazience? Wyzwanie nie lada, z którym na szczęście będzie można sobie poradzić.

Łatwo dostępne środki do czyszczenia

Wiele osób nawet nie domyśla się, że w swojej własnej kuchni mają do dyspozycji ogrom środków, jakie mogą okazać się sprzymierzeńcem w walce z rdzą. Na liście takich środków można znaleźć:

  • kwas cytrynowy i sól – obydwa składniki należy ze sobą połączyć. W wyniku tego działania powstanie pasta, która jest niezwykle skuteczna w swoim działaniu. Warto również dodać, że taka pasta jest w stanie poradzić sobie także z innymi osadami.
  • plaster cytryny – jego położenie polecane jest do miejsc, gdzie naloty z rdzy występują tylko i wyłącznie miejscowo.
  • soda oczyszczona – połączona z kwaskiem cytrynowym. Zaleca się zalanie plam rdzy taką miksturą i pozostawienie na minimum godzinę. Po tym czasie całość należy spłukać lub wylać. Jeżeli nadal pozostały jakieś ślady rdzy, warto doczyścić to delikatnie gąbeczką do mycia naczyń.
  • ocet – jeden z najbardziej polecanych środków. Rdzawe plamy można zalać octem lub też przyłożyć do nich szmatkę nasączoną octem. Całość ponownie należy zostawić na godzinę, a potem wyszorować, np. gąbeczką do mycia naczyń lub nawet starą szczoteczką.
  • pumeks – trzeba jednak zadbać o to, aby kamień został wcześniej namoczony w ciepłej wodzie. Dzięki temu będzie można mieć pewność co do tego, że powierzchnia nie zostanie zarysowana.

Chemia do czyszczenia rdzy

Naturalne środki są skuteczne, ale nie można również zapominać o tym, że do wyboru są również różnorodne preparaty, jak https://ccf1.pl/produkt/ccf1-kamien-klasyk/, jakie dostępne są w różnego rodzaju sklepach. Zarówno tych internetowych, jak i również stacjonarnych. Wystarczy tylko udać się na zakupy. Wybór nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Aczkolwiek, zawsze warto zwrócić uwagę na etykietę, aby sprawdzić, do jakich powierzchni są one dedykowane. Co więcej, podczas ich użycia należy zwrócić uwagę również na instrukcję obsługi. Po to, aby upewnić się, że nie zaszkodzi się sobie lub osobom bliskim.

Samodzielne preparaty do wykonania

Jak można jeszcze poradzić sobie z rdzą w łazience? Decydując się na przyrządzenie preparatów samodzielnie. Czasem, wyżej wymienione naturalne środki nie okazują się skuteczne samodzielne. Trzeba więc wiedzieć, w jakich proporcjach należy je łączyć, aby być pewnym tego, że skuteczność zostanie podniesiona.

0,5 litra octu i jeden litr wrzącej wody zmieszane w jednym garnku, będzie dobrą propozycją do tego, aby oczyścić m.in. słuchawkę od prysznica. Warto ją jednak wcześniej odkręcić zanurzając minimum na 15 minut w preparacie. Rdza powinna zejść sama lub w zdecydowanej większości.

Pół litra octu można dodać 3 łyżki sody oczyszczonej. Całość na początku będzie się nieco „burzyć”, ale nie ma się czego obawiać. Tak przyrządzony roztwór można wykorzystać m.in. do wyczyszczenia osadów, jakie zbierają się na bateriach umywalkowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby preparat nakładać w sposób dokładny.

Jak więc widać, jest dużo sposobów na to, aby poradzić sobie z rdzą w łazience. Warto więc działać zawczasu, aby nie dopuścić do jej przejścia na dalsze, metalowe elementy, jakich w łazience nie brakuje.