Lakierowanie proszkowe to proces powlekania na sucho stosowany jako wykończenie metalu głównie w urządzeniach przemysłowych. Powłoka proszkowa jest nakładana w postaci suchego proszku w procesie elektrostatycznym, a następnie utwardzana ciepłem. Proces ten jest dobrze znany z zapewniania wysokiej jakości wykończeń zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ogólnego wyglądu. Wykończenia malowania proszkowego są nie tylko wytrzymałe, ale także elastyczne. Może być stosowany na różnych powierzchniach, w tym na metalu, betonie, stali i plastiku. Nadaje się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych i jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji wykończenia. Jeśli szukasz najlepszego lakiernika w Twojej okolicy wpisz w wyszukiwarkę przykładową frazę taką, jak lakiernia proszkowa Warszawa.

Jakie są rodzaje lakierowania proszkowego?

Istnieją dwa rodzaje malowania proszkowego, termoutwardzalne i termoplastyczne. Wykończenia termoplastycznego lakierowania proszkowego stają się płynne i bardzo miękkie po podgrzaniu. Eliminuje to wiązania chemiczne. Proces ten sprawia, że malowanie proszkowe jest zarówno odwracalne, jak i wielokrotnego użytku.

Powłoki termoplastyczne są zwykle grubsze, a tym samym trwalsze w porównaniu z powłokami termoutwardzalnymi. Z tego powodu mogą być używane do wielu rzeczy z metalu, części samochodowych, a nawet lodówek. Z drugiej strony proszek termoutwardzalny różni się tym, że po utwardzeniu tworzy wiązania chemiczne, co uniemożliwia jego recykling. Nadaje się do obszarów o wysokiej temperaturze, ponieważ wiązania zapobiegają jej stopieniu. Ten typ jest znacznie tańszy w porównaniu do termoplastu.

Jak działa lakierowanie proszkowe metali?

Malowanie proszkowe oparte jest na żywicy polimerowej połączonej z pigmentami, utwardzaczem, modyfikatorami płynięcia, środkami wyrównującymi i kilkoma innymi dodatkami. Wszystkie składniki są mieszane ze sobą w stanie stopionym, a następnie schładzane i mielone na proszek. Wstępne podgrzewanie zapewnia jednolite wykończenie, a chłodzenie pomaga utworzyć twardą powłokę. Proces malowania proszkowego eliminuje straty związane z nadmiernym natryskiwaniem, które mogą wystąpić w przypadku farb na bazie rozpuszczalników. Powłoki proszkowe różnią się od farb tym, że do działania potrzebują ładunku elektrycznego, podczas gdy farba potrzebuje kleju. Do procesu aplikacji używany jest elektrostatyczny rozpylacz farby. Nadaje proszkowi dodatni ładunek elektryczny i przyspiesza go w kierunku elementów poprzez ładunek elektrostatyczny. Proces wiązania chemicznego wzmacnia powłokę proszkową, ponieważ po utwardzeniu wiązania zestalają się. 

Jak trwałe jest lakierowanie proszkowe?

Trwałość produktu będzie w dużym stopniu zależeć od kilku czynników. Czynniki te obejmują jakość preparatu, rodzaj zastosowanej powłoki proszkowej oraz środowisko, w którym produkt jest eksponowany. Wykończenia malowania proszkowego mogą trwać do 20 lat, ale ze względu na konsekwentne użytkowanie, ekspozycja na światło UV i środowisko zewnętrzne mogą je szybciej zepsuć. Różne powłoki mają również różną żywotność.