Rękawiczki jednorazowe są powszechnie stosowane w różnych zawodach. Często kojarzone z zawodami medycznymi, ale nie tylko. Znalazły zastosowanie wszędzie tam, gdzie dłonie mogą być narażone na kontakt z jakimiś z substancjami biologicznymi, olejami, smarami, rozpuszczalnikami, z wirusami, bakteriami, płynami do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni itd. Jednym słowem zapewniają ochronę skóry dłoni przed działaniem wielu niekorzystnych substancji.

Jakie wybrać rękawiczki nitrylowe czy winylowe?

 

Na rynku dostępne są różne rodzaje rękawiczek jednorazowych. Jest to produkt bardzo powszechnie stosowany i odgrywający ważną rolę w funkcjonowaniu dużej ilości różnych branż.  Czynności dnia codziennego też trudno sobie wyobrazić bez ich używania. Różnią się one od siebie nieznacznie, ale warto wiedzieć jaki rodzaj, do jakich substancji czy czynności najlepiej się nadaje. Dla alergików ważna będzie też informacja, który produkt uczula, a który jest bezpieczny do używania.

Rękawiczki winylowe

Powstają z polichlorku winylu, czyli ze sztucznego tworzywa PCV. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że nie przylegają idealnie do dłoni, ale dzięki temu nie są problematyczne przy zakładaniu. Przy wyborze warto zwrócić na to uwagę, gdyż za małe nie dadzą się rozciągnąć. Zbyt duże będą się zsuwać.

 

Osoby, którym zależy na dobrym trzymaniu się i przyleganiu rękawiczek, powinny zastanowić się nad innym rodzajem. Dla osób, które źle tolerują mocne przyleganie, będą idealnym rozwiązaniem. Rękawiczki winylowe mogą natomiast zakłócać precyzję dłoni, więc nie nadają się do czynności, gdzie wymagana jest dokładność manualna. Są odporne na substancje z tłuszczem, ale nie są odporne na rozpuszczalniki. Z wad można wymienić również to, że są słabe i łatwo ulegają rozerwaniu. Jeżeli chodzi o powodowanie alergii, z  powodzeniem mogą być użytkowane przez osoby uczulone na lateks. Dostępne są w wersjach z pudrem w środku lub bez pudru.

Rękawiczki nitrylowe

Powstają z kauczuku syntetycznego. Idealnie przylegają do dłoni, a przy dobrym dopasowaniu rozmiaru są wręcz jak druga skóra. Są odporne na działanie substancji tłuszczowych, chemicznych, bakterii, zarazków, grzybów. Charakteryzują się większą wytrzymałość na pęknięcia, uszkodzenia niż rękawiczki winylowe. Zapewniają idealne wyczucie w pracach wymagających precyzji, dlatego są bardzo chętnie wybierane w gabinetach kosmetycznych, medycznych, fryzjerskich, stomatologicznych, w warsztatach kosmetyki samochodowej, w gabinetach tatuażu itd. Nitrylowe są też całkowicie wodoodporne. Z powodu na możliwość powszechnego zastosowania są droższe od pozostałych, za to dostępne w różnych kolorach.

 

Czy kolor ma znaczenie?  

Kolorowe rękawiczki jednorazowe i to w bardzo bogatej gamie barw, występują wśród nitrylowych. Wybór koloru nie ma znaczenia na przydatność użytkowania dla danego sektora, w danej branży. Wszystkie rękawiczki nitrylowe niezależnie od koloru, mają takie same walory i przydatność, ale są branże, które upodobały sobie akurat bardziej daną barwę i dlatego jakiś kolor jest w niej częściej spotykany. Dla przykładu branża medyczna często używa rękawiczek nitrylowych koloru niebieskiego lub zielonego. Zdarza się również, że na niektórych oddziałach szpitalnych przyjęły się różowe. Kolor bardziej ma wpływ na psychikę klienta. Białe nie u wszystkich wzbudzają zaufanie. Natomiast w gabinetach tatuażu, kosmetycznych, fryzjerskich często spotykane są rękawiczki w kolorze czarnym lub niebieskim. Rękawiczki winylowe występują w wersji przezroczystej.

Osoby uczulone na lateks lub inne substancje a muszące korzystać z ochrony dłoni stają często przed problemem, jakie rękawiczki nitrylowe czy winylowe będą dla nich lepszym rozwiązaniem. Warto w takiej sytuacji sprawdzić zarówno jedne, jak i drugie. Obydwa wymienione rodzaje  w odróżnieniu od rękawiczek lateksowych nie powodują podrażnień i występują w wersjach pudrowanych lub bez pudru, dlatego z bez problemu nadają się dla osób z alergią na lateks. Poza tym warto zastanowić się, do czego będą używane. Nie każdą czynność bezpiecznie da się wykonywać np. w winylowych.