Jeśli masz zapas gotówki i chciałbyś ją zainwestować w sposób gwarantujący Ci pewny, comiesięczny zysk, otwierając prężnie działającą pizzerię, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się, jakie formalności należy spełniać oraz jaki sprzęt czy wyposażenie będą Ci potrzebne na start.

Na początek przemyśl menu, które będzie obowiązywało w Twojej restauracji. Czy będą to tylko pizze? Czy wegańskie wersje również można będzie zjeść? A może propozycje, które sprostają wymogom diety ketogenicznej? Pracując nad menu, pracujesz nad swoją pozycją na rynku usług gastronomicznych. Istnieje wiele braków w kartach dań, których pragną unikać klienci w związku ze zmianą nawyków żywieniowych.

Wymogi formalne występujące w związku z otwarciem pizzeria

Na początek należy zarejestrować działalność gospodarczą w Urzędzie Gminy. Tej czynności dokonasz bezpłatnie, jednak na dalszej drodze wnioskowania o pozwolenia i koncesje wymaga się uregulowania szeregu opłat. Do funkcjonowania pizzerii potrzebna jest zgoda sanepidu. Lokal musi spełniać wymogi dotyczące higieny, przestrzegania bezpieczeństwa w pracy, przygotowywania posiłków oraz wymogi związane ze stanem technicznym Twojej restauracji. Powinien również spełniać warunki prawne. Nie należy się jednak bać kontroli sanepidu. Pracownicy pomogą przystosować lokal i chętnie współpracują z właścicielami.

Restauracja, w której zaproponujesz włoskie potrawy, powinna również móc sprzedawać zimą grzane wino, a latem chłodne piwo. Serwowanie alkoholu jest uwarunkowane posiadaniem koncesji. Opłata za przyznanie koncesji zmienia się i zależy od wysokości procentów w sprzedawanych trunkach.

W restauracji miło jest posłuchać muzyki. W związku z tym należy zawnioskować do Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych o stworzenie umowy licencyjnej. Tutaj nie przewiduje się opłaty za umowę, ponieważ nalicza się ją w zależności od wielkości lokalu, ilości miejsc oraz miejsca turystycznego, w którym restauracja jest zlokalizowana.

Jak otworzyć restaurację z pizzą? Wyposażenie lokalu

Gdy masz za sobą kwestie formalne, należy skompletować wyposażenie do Twojej restauracji. W pizzerii trzeba znaleźć miejsce na:

  • piec do pizzy, który możesz zamówić na stronie https://gastrosklep.pl/pizzeria/piece-do-pizzy;
  • mikser do wyrabiania ciasta;
  • stół chłodniczy;
  • przybory kuchenne;
  • szafy chłodnicze, lodówki, zamrażarki;
  • blachy do wypieku pizzy;
  • przybory do podawania pizzy.

To jedne z najważniejszych, jednak nie należy również pominąć w kosztorysie takich mebli, jak stoły czy krzesła, a także dodatkowych artykułów dla mniejszych dzieci. Zadbanie o kwestie wizualne pod postacią zakupu kwiatów, grafik czy innych ozdób też stanowi ważny aspekt. Jeśli ceny podanego asortymentu będą dla Ciebie zbyt duże, warto rozejrzeć się za używanymi przedmiotami lub sprzętem poleasingowym. Warto postawić na jakość, ponieważ akcesoria z solidnych tworzyw posłużą Tobie na lata i nie będą tworzyły luk niedostępności podczas wykonywania pracy. Piec do pizzy jest najważniejszym ogniwem, w związku z tym szukaj oszczędności poza nim.

Jak otworzyć pizzerię i ją zareklamować? Marketing

Osobną, ale nie mniej ważną kwestią jest sprawa reklamowania restauracji. Kiedy stworzysz nowe miejsce na mapie dań w swoim mieście, postaraj się o zdobycie pozytywnych opinii na temat karty dań czy szybkości podania zamówienia. Rynek usług gastronomicznych jest dziś bardzo różnorodny, więc powinieneś pomyśleć o jak najlepszych notach. Możesz zaprosić przyjaciół na pizzę, a oni w zamian za posiłek wystawią adekwatną ocenę.

Ważną kwestią jest wywieszenie billboardu przed otwarciem pizzerii, aby poinformować potencjalnych klientów i zainteresować swoją kartą dań. W dzisiejszych czasach do wielu ludzi trafi się za pomocą mediów społecznościowych, gdzie bez większych problemów stworzysz stronę poświęconą Twojej restauracji. W ten sposób klienci będą mogli się oznaczać oraz dodadzą zdjęcia dań. To z kolei może zachęcić ich znajomych do odwiedzenia prowadzonego lokalu. Zainteresuj jak największą ilość osób oraz zachęć do skosztowania Twojej pizzy. Dobry marketing jest podstawą efektywnego zarządzania biznesem.