Pszczoły odgrywają niezbędną rolę dla równowagi ekologicznej w przyrodzie i dla życia człowieka, ze względu na ich rolę zapylaczy i zdolność do wytwarzania miodu, mleczka pszczelego, wosku i propolisu. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego pszczoły są pożyteczne.

Symbioza roślin i pszczół

Doskonała symbioza między roślinami i pszczołami generuje obustronne korzyści, a także wielki pożytek dla planety. Kwiaty roślin przyciągają pszczoły, które zbierają nektar i pyłek. W zamian za to pszczoły zapylają te kwiaty, ponieważ włoski pokrywające ich ciała pokryte są mikroskopijnymi ziarenkami pyłku, które trafią do innego kwiatu, co spowoduje zapłodnienie i powstanie owoców i nasion. Pszczoły są odpowiedzialne za 80% zapylania roślin. Jeśli interesują Cię wiadomości rolnicze, takie jak te, to zachęcamy do dalszego czytania!

Zapylanie przez pszczoły – klucz do bioróżnorodności

Różnorodność biologiczna zależy od zapylania przez pszczoły. Gdyby wyginęły, byłoby to katastrofą ekologiczną. Pod względem samego żywienia ludzi byłaby to katastrofa. Według Greenpeace 75% żywności, którą spożywamy, zależy od zapylania, a równowaga ekologiczna zniknęłaby, ponieważ 70% roślin zależy od zapylania; ponad 4000 gatunków roślin może być hodowanych dzięki pszczołom.

Według danych Greenpeace, gdyby czynność wykonywana przez pszczoły miała być wykonywana przez człowieka i maszyny, kosztowałoby to miliardy złotych. Ale poza pieniędzmi i produkcją miodu, zanik zapylania przez pszczoły spowodowałby wyginięcie wielu gatunków zwierząt i roślin, w tym tych, których człowiek potrzebuje do jedzenia. Hipotetyczne wyginięcie tych społecznych owadów znacznie naruszyłoby równowagę ekologiczną planety, do tego stopnia, że przetrwanie człowieka byłoby niemal niemożliwe. Albert Einstein stwierdził, że gdyby pszczoły zniknęły, ludzie nie przetrwaliby przez wiele lat na naszej planecie.

Spadek populacji pszczół

W ostatnich latach populacja pszczół maleje w zastraszającym tempie. Istnieje kilka czynników działających na niekorzyść tych zapylaczy: pogorszenie i utrata siedlisk, gatunki inwazyjne, wpływ zmian klimatu, a przede wszystkim stosowanie pestycydów i środków ochrony roślin w uprzemysłowionym rolnictwie. Na przykład, jak podaje magazyn Nature, europejskie pszczoły nie są w stanie wykryć obecności trzech najbardziej powszechnych pestycydów, co pozostawia je narażone na ich szkodliwe działanie. Dzięki działaniom organizacji pozarządowych, takich jak Greenpeace, które zebrały setki tysięcy podpisów, niektóre z tych pestycydów zostały zakazane, ale inne syntetyczne pestycydy, które są niebezpieczne dla owadów zapylających, do których należą zarówno motyle, jak i pszczoły, są nadal używane.

Pszczoły dlaczego są pożyteczne?

1. Pomagają zachować równowagę ekologiczną i wspierają ekosystemy. Obecność pszczół w ekosystemach sprzyja różnorodności biologicznej i przyczynia się do zachowania i stabilności ekologicznej obszarów naturalnych.

2. Generują dochód ekonomiczny dla regionów rolniczych. Czemu pszczoły są pożyteczne? Regiony, gdzie występuje dużo pszczół, produkują większe ilości owoców, jagód i nasion, przyczyniając się do rozwoju społeczności rolniczych. Ponadto produkty powstające w wyniku pszczelarstwa uzupełniają dochody rolników i leśników.

3. Pszczoły produkują naturalne produkty, takie jak miód, wosk, pyłek pszczeli, mleczko pszczele i propolis. Z ponad 20 tysięcy gatunków pszczół tylko siedem produkuje miód. Miód jest jednym z najpopularniejszych naturalnych słodzików na świecie, a jego spożycie rośnie. Oprócz zapewnienia naturalnej słodyczy, miód ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, dzięki którym może być przechowywany przez lata bez psucia się i utraty swoich właściwości. Archeolodzy znaleźli w egipskich grobowcach słoiki z miodem w doskonałym stanie po tysiącach lat.

4. Odpowiadają za zapłodnienie i rozmnażanie drzew oraz roślin kwitnących i owocujących. Pszczoły podróżując z kwiatu na kwiat, przenoszą pyłek z jednego kwiatu na drugi. Pyłek zapładnia zalążnie kwiatu i dopiero wtedy mogą powstać nasiona i owoce tych gatunków. Bez zapylania nie istniałyby między innymi jabłka, borówki, truskawki, kakao i kawa. Zapylanie przez pszczoły jest niezbędne, abyśmy mogli utrzymać zróżnicowaną, zdrową i zbilansowaną dietę. Ale są one odpowiedzialne nie tylko za nawożenie upraw; pszczoły zapładniają również dzikie kwiaty, chroniąc w ten sposób różnorodność biologiczną.