Płytki gresowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań do pokrywania powierzchni podłogowej. Gres stanowi mieszankę kilku rodzajów gliny, skalenia oraz piasku. Połączenie wszystkich tych surowców daje odporny, twardy materiał budowlany, który znajduje zastosowanie zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i na zewnątrz. Czym jest układanie gresu? Na jakie aspekty zwrócić uwagę przed zakupem odpowiednich płyt gresowych?

Układanie gresu Warszawa – co warto wiedzieć o tym surowcu?

Przed podjęciem decyzji o implementacji płyt gresowych na użytkowanych powierzchniach, warto zapoznać się ze specyfiką samego surowca. Gres uzyskiwany jest z tzw. kamionki szlachetnej. W jej skład wchodzi glina, piasek, skalenie, a także kaolin. Wszystkie te składniki poddawane są procesowi prasowania pod naciskiem oraz wypalania w temperaturze oscylującej w granicach 1200 stopni Celsjusza. W produkcji płytek gresowych używa się również specjalnych barwników i substancji zabezpieczających produkt przed szeregiem czynników zewnętrznych. W efekcie otrzymujemy twarde, odporne na ścieranie i wilgotność tworzywo. Płytki gresowe używane są więc często na tarasach czy balkonach, ponieważ doskonale radzą sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Na czym polega układanie gresu? – Warszawa

Układanie gresu wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania powierzchni. Obszar, na jakim będą układane płytki gresowe, musi być odpowiednio oczyszczony i wypoziomowany. Jeśli na podłożu występują jakiekolwiek ubytki, należy wypełnić je np. masą betonową, a następnie wyrównać całość. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni. W tym celu należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych, wysokiej jakości zapraw klejących. Sam proces układania powinien być wykonywany z należytą dokładnością, aby uniknąć nierówności czy ewentualnych problemów z późniejszym fugowaniem.

Układanie gresu – techniki rozmieszczania płyt gresowych na powierzchniach

Istnieje kilka technik układania płyt gresowych. Niezależnie od układu rozmieszczenia, należy bezwzględnie zadbać o implementację krzyżyków dystansowych. To rozwiązanie pozwala na zachowanie odpowiedniej i równej odległości pomiędzy jedną a drugą płytką. Gres można układać w sposób prosty, mijakowy, karo, lub mieszany. W zdecydowanej większości przypadków najłatwiejszym sposobem jest rozmieszczenie płyt gresowych równoległe do krawędzi płaszczyzny płytki. Niektórzy decydują się jednak na urozmaicone rozwiązania, do których należy np. układ cegiełkowy. Polega on na układaniu płyt w taki sposób, że przesunięcie następnego rzędu wynosi pół długości płytki.

Wybór techniki jest kwestią indywidualną i często zależną od specyfiki danego pomieszczenia. Decydując się na układanie płyt gresowych, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Rzetelne przedsiębiorstwa korzystają z wysokiej jakości materiałów i sprzętu. Doświadczona kadra jest w stanie doradzić w sprawie techniki, a także pomóc przy wyborze najlepszej jakości płyt gresowych.